23.11.2018

Tworzenie stron WWW od kuchni, czyli o językach programowania słów kilka

Internet z roku na rok nie tylko coraz bardziej się rozwija, lecz także daje swoim użytkownikom coraz więcej możliwości. Nic więc dziwnego, że profesjonalne tworzenie stron WWW stało się tak bardzo popularne - w końcu każda marka potrzebuje własnej wizytówki w sieci, dzięki której może dać się poznać swoim klientom. Rosnąca liczba programistów jest doskonałym dowodem na to, że projektowanie stron jest jednym z zawodów przyszłości. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat najpopularniejszych języków w internecie - HTML, CSS i JavaScript.

Projektowanie stron internetowych przy pomocy HTML

HTML, czyli Hyper Text Markup Language, to jeden z najłatwiejszych i najpopularniejszych języków programowania, choć specjaliści określają go mianem języka znaczników. Jak wygląda? HTML składa się ze tagu otwierającego, zamykającego i ich zawartości, np. i . Za jego pomocą opisujesz strukturę danych, które znajdują się w środku witryny internetowej, w tym hiperłącza czy listy. Język znaczników pozwala na stworzenie dokumentów hipertekstowych, które następnie możesz otworzyć w przeglądarce. Z uwagi na to, że HTML jest dość prosty i ma swoje ograniczenia, tworzenie profesjonalnych stron WWW wymaga wykorzystania innych języków programowania, w tym CSS i JavaScript. Bez nich witryna będzie zawierać wyłącznie tekst i ewentualne grafiki, co niestety nie jest uznawane przez internautów za atrakcyjne.

Rola CSS w tworzeniu stron WWW

CSS, czyli Cascading Style Sheets lub Kaskadowy Arkusz Stylów, to język sprawiający, że dane zapisane w dokumencie HTML nabierają atrakcyjności dla internautów. Dzięki niemu opisujesz sposób, w jaki zaprojektowana strona internetowa wyświetla się użytkownikom sieci, np. kolor jej tła, rozmiar czcionek czy ułożenie i wielkość grafik. Formatowanie stylów odbywa się w osobnym pliku (.css), do którego odnośnik powinien znaleźć się także w dokumencie HTML. CSS daje programistom ogromne pole do popisu, pozwalając na zamienienie prostej strony internetowej w witrynę pełną kolorów i różnych stylów. W trakcie tworzenia pliku wykorzystuje się selektory, nawiasy klamrowe oraz właściwości i ich wartości. Każdy selektor jest przyporządkowany do określonego tagu HTML. Choć projektowanie stron internetowych przy pomocy CSS poprawia jej wygląd, to jednak niezbędne jest dodanie do niej możliwości interakcji z internautami i efektów wizualnych, za które odpowiedzialny jest kolejny język programowania - JavaScript.

Projektowanie stron z JavaScript

Na samym początku należy wspomnieć, że JavaScript nie ma nic wspólnego z tak popularną Javą. Co ciekawe, twórcy tego języka postanowili po prostu wykorzystać popularność konkurencyjnego programu. Projektowanie nowoczesnych stron wymaga zastosowania JS, ponieważ to właśnie dzięki niemu można stworzyć efekty wizualne, animacje czy umożliwić reakcję na zdarzenia, np. wyświetlanie okien dialogowych po kliknięciu danego elementu. W przeciwieństwie do HTML i CSS JavaScript należy do grupy dość trudnych i skomplikowanych języków programowania. Projektowanie stron internetowych przy jego pomocy wymaga zastosowania między innymi funkcji i obiektów zawartych w osobnym dokumencie. Przydatna okazuje się również znajomość jQuery, czyli biblioteki programistycznej stworzonej z myślą o JS.

HTML, CSS i JavaScript to tylko trzy z dziesiątek różnorodnych języków programowania, dzięki którym możliwe jest projektowanie stron atrakcyjnych dla internautów. Obecnie, aby zostać specjalistą w kodowaniu, niezbędna jest bardzo dobra znajomość nie tylko tych wymienionych w artykule, lecz także innych języków, np. zdobywającego coraz większa popularność Pythona czy C++.

public.show-all