20.11.2018

Projektowanie stron dla urządzeń mobilnych | Active Design

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego sposobu przeglądania stron internetowych przy użyciu komputera stacjonarnego bądź laptopa na rzecz urządzeń mobilnych. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu na telefonie możemy zapoznać się z najnowszymi wiadomościami w trakcie jazdy tramwajem czy przeczytać długo odkładany artykuł na tablecie w pociągu. Preferencje użytkowników sieci powinny mieć wpływ na to, jak przebiega projektowanie stron WWW. Jeśli Twoja witryna nie będzie odpowiednio przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, możesz stracić potencjalnego czytelnika czy też klienta. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o podstawach tworzenia mobilnych stron internetowych.

Projektowanie stron WWW - mobilność czy responsywność?

W świecie tworzenia stron internetowych istnieją dwa rodzaje stron dedykowanych urządzeniom przenośnym - mobilna i responsywna, i choć wiele osób stosuje te dwa terminy zamienne, to jednak można wskazać między nimi całkiem spore różnice. Przede wszystkim stworzenie responsywnej witryny jest często droższe niż jej mobilnego odpowiednika, a ona sama jest również wolniejsza. Co więcej, serwisy stworzone specjalnie dla mniejszych urządzeń mają inny adres URL i bardzo często różnią się od swoich desktopowych wersji pod względem wyglądu, podczas gdy w przypadku stron responsywnych i adres, i wygląd są takie same.

Podstawy projektowania stron WWW dedykowanych urządzeniom mobilnych

Od czego zacząć? Od zadbania o to, aby witryna mobilna ładowała się jak najszybciej. Dobrym sposobem na zagwarantowanie jej optymalnego czasu włączania się jest okrojenie treści i grafik, które znajdują się na jej desktopowym odpowiedniku. Podczas tworzenia stron internetowych dla urządzeń mobilnych należy zamieścić na nich wyłącznie najważniejsze informacje i zrezygnować z elementów, które mogą sprawdzać się na tradycyjnej witrynie, ale na jej smartfonowym bliźniaku spowodowałyby spowolnienie jego ładowania. Wraz z treściami i grafikami powinno się zminimalizować ilości pobieranych danych.

Zadbaj o wygląd tworzonych stron internetowych

W trakcie tworzenia stron internetowych dedykowanych urządzeniom przenośnym należy przede wszystkim zwrócić uwagę na łatwą i intuicyjną nawigację. Dobrze widoczny pasek menu powinien znaleźć się w miejscu, które jest łatwe w klikaniu - w końcu internauci używają palca lub rysika do obsługi smartfonów czy tabletów. Z tego też powodu żaden z elementów nie może być zbyt mały, ponieważ utrudni to użytkownikom poruszanie się po witrynie. Optymalny rozmiar tego typu części strony internetowej powinien być nie mniejszy niż 45 pikseli. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w stopce linku do wersji desktopowej serwisu, który pozwoli odwiedzającym przejść na nią bez konieczności wpisywania nowego adresu URL.

Pozycjonowanie w wersji mobilnej

Każdy specjalista z branży wie, że projektowanie stron www na samym kodzie wcale się nie kończy. Choćby witryna wyglądała najlepiej na świecie, to nikt jej nie odwiedzi, jeśli nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwania. Tak samo jest w przypadku wersji mobilnej. Nawet jeśli zdecydowałeś się na pozycjonowanie głównego serwisu, to jak już wiesz - jego odpowiednik dedykowany urządzeniom przenośnym ma zupełnie inny adres URL, a tym samym konieczna jest jego odpowiednia optymalizacja. Właściwie przeprowadzona sprawi, że Twoja strona będzie wyświetlać się w Google na wyższych pozycjach, a tym samym dotrze do większej ilości użytkowników.

Projektowanie stron WWW dla urządzeń mobilnych przebiega podobnie do tradycyjnego tworzenia witryn internetowych. Obie muszą być odpowiednio zoptymalizowane i intuicyjne oraz nie mogą się za długo ładować. Zadbanie o tych kilka podstawowych aspektów sprawi, że Twój mobilny serwis będzie przyciągać internautów.

public.show-all