23.11.2018

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć przed rozpoczęciem tworzenia sklepów internetowych

Popularność internetu na całym świecie nie tylko ułatwia kontakt z osobami z dowolnego jego zakątka, lecz także umożliwia dotarcie z oferowanymi przez nas usługami i produktami to szerokiego grona klientów i to bez względu na ich miejsce zamieszkania. Właśnie dlatego coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na stworzenie swojego sklepu internetowego. Może być on dodatkiem do punktu stacjonarnego lub po prostu go zastępować. Jednak aby Twoja działalność online przyniosła oczekiwane zyski, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. W tym artykule podpowiadamy Ci, o czym warto pamiętać w trakcie projektowania sklepów internetowych, oraz zdradzamy sekrety, o których powinieneś wiedzieć, zanim przeniesiesz swoje działania do świata online.

Tworzenie sklepów internetowych - co przed?

Przed rozpoczęciem projektowania sklepów internetowych należy dokonać analizy rynku. Jest to pierwszy i najważniejszy krok, którego pominięcie może skutkować niskimi wynikami sprzedaży, małą ilością klientów, a nawet koniecznością zamknięcia platformy po kilku miesiącach działalności. Konkurencja jest spora - praktycznie w każdej branży możesz znaleźć setki, a nawet i tysiące serwisów, z którymi będziesz musiał walczyć o konsumenta. Sprawdź, co oferują inne podobne firmy, i zastanów się, co powinno wyróżniać Twój asortyment na tyle, aby to właśnie Ciebie wybierali klienci. Może to być niska cena artykułów, atrakcyjne rabaty, nieoczywista prezentacja towaru czy też sposób komunikacji.

Tworzenie sklepów internetowych powinno zacząć się również od opracowania jego strategii i wybrania jak najlepszej nazwy. To właśnie za jej pomocą klienci będą Cię rozpoznawać i polecać znajomym. Musi kojarzyć się pozytywnie, dlatego zrezygnuj z wszelkich wulgarnych lub dwuznacznych możliwości. Oczywiście, tego typu nazwy przyciągają uwagę konsumenta, ale mogą również spowodować efekt odwrotny. Nie zapomnij również o konieczności dopełnienia formalności, np. zarejestrowania działalności, zgłoszenia sklepu do odpowiednich instytucji oraz nawiązania współpracy z dostawcami towarów i firmami kurierskimi czy Pocztą Polską.

Projektowanie sklepów internetowych atrakcyjnych dla klientów

Po dokonaniu analizy rynku, przygotowaniu strategii, wybraniu właściwej nazwy i dopełnieniu wszelkich formalności przychodzi czas na rozpoczęcie tworzenia sklepów internetowych. Na tym etapie musisz zdecydować, jakiego oprogramowania (systemu zarządzania treścią) będziesz używać. Rozwiązań jest sporo - od płatnych, aż po te darmowe. Przy wyborze wspomnianego oprogramowania kieruj się nie tylko budżetem, jakim dysponujesz, lecz także możliwościami danego systemu. Czasami warto wydać odrobinę więcej pieniędzy na samym początku, aby zagwarantować sobie wyższe dochody z działalności w przyszłości.

Projektowanie sklepów internetowych obejmuje również stworzenie takiego designu platformy, który będzie atrakcyjny wizualnie dla klientów i łatwy w nawigacji. Jeśli oferujesz produkty dla dzieci, warto postawić na wygląd nawiązujący do zabawek, podczas gdy firmy z np. materiałami budowlanymi powinny z takiego rozwiązania zrezygnować. Kieruj się potrzebami Twojej grupy docelowej, jednocześnie nie zapominając o odpowiednio szybkim ładowaniu strony, jej responsywności, intuicyjnej nawigacji czy też łatwości i szybkości znalezienia produktu interesującego klienta.

To dopiero początek długiego i złożonego procesu, jakim jest tworzenie sklepów internetowych. Pamiętaj, że jest on Twoją wizytówką. W przeciwieństwie do punktów stacjonarnych platformy w sieci nie mają sprzedawców, którzy zachęcają klienta do zakupu. Serwis musi robić to sam, np. swoim projektem i ofertą. Jeśli chcesz zagwarantować sobie sukces, skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm, które zaprojektują dla Ciebie idealny sklep internetowy.

public.show-all